Przejdź do treści

Uniwersalna cegła klinkierowa

ceglana ściana

.

.

Ceglana fasada nadaje budynkom klasy i solidności. Znakomicie wpisuje się zarówno w krajobraz dużych miast jak i wsi. Po latach wraca do łask ze względu na swoją wytrzymałość i walory estetycze.

Wyróżnia się trzy typy cegieł:

  • budowlane (nie są mrozoodporne, dlatego po wmurowaniu należy je chronić przed czynnikami zewnętrznymi np. poprzez otynkowanie; mogą spełniać inne wymagania dot. cegieł klinkierowych)
  • licowe (mrozoodporna; nie spełniają przynajmniej jednego z wymagań dot. cegieł klinkierowych)
  • klinkierowe (mrozoodporne, powstają z wypalanej gliny, posiadają nasiąkliwość mniejszą lub równą 6%, posiadają wytrzymałość na ściskanie większą niż 30 MPa)

Różne warianty dotyczące kolorów i faktury pozwalają na wybranie odpowiedniej cegły dla danego celu. Z cegieł klinkierowych powstają nie tylko elewacje budynków, ale również cokoy domów, ogrodzenia, kominy, schody, ogrodzenia, parapety okienne, podłogi na tarasach i balkonach, ogrodowe chodniki i podjazdy. Cegła znakomicie łączy się z wieloma materiałami, dlatego pasuje równie dobrze do każdego projektu.

ceglana ścianaCegła coraz częściej znajduje zastosowanie wewnątrz domu, ozdabiając jedną ze ścian, klatkę schodową, otoczenie kominka. Znakomicie pasują do nowoczesnego stylu, szczególnie w zestawieniu z kontrastowymi kolorami mebli i podłogi, np. ciemna cegła na ścianie salonu, jasnobrązowa podłoga i jasne meble.