.
.
Ceglana fasada nadaje budynkom klasy i solidności. Znakomicie wpisuje się zarówno w krajobraz dużych miast jak i wsi. Po latach wraca do łask ze względu na swoją wytrzymałość i walory estetycze.
Wyróżnia się trzy typy cegieł:
- budowlane (nie są mrozoodporne, dlatego po wmurowaniu należy je chronić przed czynnikami zewnętrznymi np. poprzez otynkowanie; mogą spełniać inne wymagania dot. cegieł klinkierowych)
- licowe (mrozoodporna; nie spełniają przynajmniej jednego z wymagań dot. cegieł klinkierowych)
- klinkierowe (mrozoodporne, powstają z wypalanej gliny, posiadają nasiąkliwość mniejszą lub równą 6%, posiadają wytrzymałość na ściskanie większą niż 30 MPa)
Różne warianty dotyczące kolorów i faktury pozwalają na wybranie odpowiedniej cegły dla danego celu. Z cegieł klinkierowych powstają nie tylko elewacje budynków, ale również cokoy domów, ogrodzenia, kominy, schody, ogrodzenia, parapety okienne, podłogi na tarasach i balkonach, ogrodowe chodniki i podjazdy. Cegła znakomicie łączy się z wieloma materiałami, dlatego pasuje równie dobrze do każdego projektu.
Cegła coraz częściej znajduje zastosowanie wewnątrz domu, ozdabiając jedną ze ścian, klatkę schodową, otoczenie kominka. Znakomicie pasują do nowoczesnego stylu, szczególnie w zestawieniu z kontrastowymi kolorami mebli i podłogi, np. ciemna cegła na ścianie salonu, jasnobrązowa podłoga i jasne meble.