Przejdź do treści

Właściwości tapet z włókna szklanego

tapeta z włókna szklanego

Ciekawe i eleganckie wykończenia ścian można osiągnąć na kilka sposobów. Wybór odpowiedniej kolorystyki to rzecz jasna bardzo istotna kwestia i choć farby pozwalają nam dowolnie dobierać kolory tworząc unikalne zestawienia, to w niektórych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej od farby sprawdzi się tapeta.

Dobrze dobrana tapeta

tapeta z włókna szklanegoTapetowanie ścian daje nam praktycznie tyle samo możliwości kolorystycznych, co ich malowanie. Dzięki tapetom znacznie łatwiej jest umieścić na ścianie skomplikowane wzory, zmodyfikować jej fakturę, czy też zamaskować niedoskonałości i nierówności tynku, a w niektórych przypadkach nawet ubytki lub pęknięcia. Tapety potrafią także ocieplić i wygłuszyć ścianę, dzięki czemu doskonale nadają się do sypialni bądź salonu. Tapety ścienne różnią się od siebie pod względem materiału, z którego są wykonane, indywidualnych parametrów technicznych oraz przeznaczenia. Na przykład w sypialni z reguły panują dość „przyjazne” warunki dla tapet. Nie musimy się tam martwić o nadmiar wilgoci, czy możliwość uszkodzenia tapety podczas użytkowania pomieszczenia. Dlatego możemy skupić się wyłącznie na jej wyglądzie, kolorystyce i wzorach. Wystarczy nawet zwykła, jednowarstwowa papierowa tapeta, która ponadto zwykle oferuje najwięcej wariantów wizualnych spośród wszystkich rodzajów tapet. Ten wariant również sprawdzi się w salonie, choć tutaj zaleca się stosować nieco trwalsze, dwuwarstwowe tapety papierowe. Zupełnie inaczej wygląda kwestia kuchni lub łazienki.

tapeta z włókna szklanegoTutaj tapety narażone będą na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie wilgoci. Do tych pomieszczeń będzie najlepsza tapeta z włókna szklanego, ewentualnie winylowa. Tapety z włókien szklanych wyróżniają się najwyższą trwałością i odpornością na mechaniczne uderzenia, zadrapania itp. Ponadto nie straszna jej wilgoć, ani wysokie temperatury i jest łatwa w czyszczeniu. Rzecz jasna nie jest powiedziane, że tapety z włókien szklanych nie będą nadawały się do innych pomieszczeń. Posiadają one bowiem atest higieniczny i są hipoalergiczne. Stanowi bardzo nieprzyjazne środowisko do rozwoju bakterii, pleśni lub grzybów, jest niepyląca i nie przyciąga kurzu. Większość tapet szklanych daje nam możliwość pomalowania ich na dowolne kolory. Mnogość dostępnych wzorów tapet sprawia, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Możemy wybierać spośród szerokiej skali różnych stylów, nawet zdecydować się na najbardziej ekstrawaganckie rozwiązania i kompozycje kolorów. Tapety stanowią ponadto dodatkową warstwę izolacji termicznej, co przekłada się na ograniczenie kosztów energii grzewczej. Pozwalają one uchronić ścianę przed uszkodzeniem oraz zamaskować większość drobnych nierówności. Niektóre z nich stanowią ponadto doskonały wybór dla alergików.