Przejdź do treści

Wpływ rekuperatora na środowisko – budownictwo pasywne

rekuperacja

Budowa domów oraz to z jakich komponentów i rozwiązań korzysta się podczas niej uległa znacznym zmianom oraz rozwojowi w ciągu ostatnich lat. Na rynku pierwotnym, jak i wtórym coraz bardziej popularne są domy pasywne oraz budynki energooszczędne.

Montaż systemów do rekuperacji w nowoczesnym budownictwie

rekuperacjaOdpowiednio izolowane, a także wyposażane w komponenty innowacyjne, wyróżniające się najwyższa jakością. Ważne jest, aby inwestować w szczelne drzwi i okna, ponieważ pozwala to na zabezpieczenie domu przed chłodem lub upałem, a także zapewnia większą energooszczędność. Energooszczędny dom jednoznacznie kojarzy się z zastosowaniem energooszczędnych systemów, jak i rozwiązań. Jednym z systemów jest wentylacja z możliwością odzyskiwania ciepła. Jest on nazywany najczęściej rekuperatorem bądź rekuperacją. Pozwala on na odzyskiwanie ciepła z zanieczyszczonego i zużytego już powietrza. Zastosowanie go w domu pasywnym, czyli w budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną sprawia, ze koszty jego utrzymania jeszcze bardziej się obniżają. Wentylator z rekuperatorem, stosować można w połączeniu z wentylacją mechaniczną bądź pompą ciepła a także z systemem fotowoltaicznym. Skutkuje to stworzeniem praktycznie samowystarczalnego domu, który jest pasywny, jak również energooszczędny.

rekuperacjaZałożeniem domu pasywnego, jak i rekuperatora jest odzyskiwanie ciepła, dlatego rekuperacja montowana w Poznaniu w nowoczesnym budownictwie zazwyczaj trafia do domów pasywnych oraz bloków należących do nowej infrastruktury miejskiej. Podstawową wartością, jaką wyróżnia pasywne domy spośród innych jest niskie zapotrzebowanie domu na energię użytkową, pochodzącą z ogrzewania. Wynosi ona nawet piętnaście kWh na metr kwadratowy rocznie. Stanowi to czterokrotnie mniej energii pozyskiwanej ze środowiska niż w domu energooszczędnym oraz aż ośmiokrotnie mniej niż w domu tradycyjnym, w którym nie zostały zawarte żadne systemy energooszczędne lub odzyskujące ciepło bądź energię. Jednak dziś, w nowoczesnym budownictwie, które skupione jest na jak najwyższej szczelności oraz dociepleniu odzyskiwanie ciepła, jak i energii jest niezmiernie ważne. Rekuperacja niweluje więc potrzebę wietrzenia mieszkania, a także rozszczelnienia okien bądź drzwi.

Zapobiega to przedostawaniu się do domu kurzu, alergenów bądź roztoczy. Dzięki zastosowaniu rekuperatora w domu obniża się poziom wilgoci, która uważana jest przez wiele osób za jedne z negatywnych czynników, wpływających na degradację budynku oraz niweluje powstawanie problemów zdrowotnych, jakimi są choroby płuc lub alergie.