Przejdź do treści

Wybór ergonomicznych mebli szkolnych

meble szkolne

Jedną z podstawowych rzeczy, o które warto zadbać w trakcie nauki jest nawyk prawidłowego siedzenia. Jeśli się go posiada, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości bóle kręgosłupa przypomną nam o długich godzinach spędzonych w szkolnej ławce czy przy podczas pracy przy komputerze.

Meble szkolne spełniające normy

meble szkolneDlatego warto pamiętać o regularnym rozciąganiu spiętych mięśni w trakcie siedzenia. Można to robić poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń. Żeby rozluźnić mięśnie karku czy szyi, można zastosować m.in. szybki masaż czy przekręcać głowę od prawej do lewej (jak w geście zaprzeczenia). Ważne jest także to, aby krzesło, na którym się siedzi było wygodne. W szczególności dotyczy to dopasowania do wzrostu i wagi. To m.in. z tego powody, meble szkolne od producenta muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy. Wynika to z tego, że dzieci siedzące w szkolnych ławkach spędzają w nich dużą część dnia. Ich kręgosłupy cały czas się rozwijają, przez co muszą mieć zapewnione stabilne podparcie pleców. Blat ławki powinien być także dostosowany do potrzeb uczniów. Powinien dawać wystarczająco dużo przestrzeni do odłożenia plecaka czy założenia nogi na nogę. Jeśli uczniowie w trakcie zajęć korzystają z tabletów czy komputerów, muszą one być ustawiona na wprost oczu. W przeciwnym razie, dzieci będą musiały schylać się do monitora, co jest bardzo obciążające dla odcinka szyjnego kręgosłupa. Będzie to odczuwalne w szczególności wtedy, kiedy uczniowie będą musieli spędzić w podobnych warunkach wiele godzin lekcyjnych.

meble szkolneŻeby zapewnić uczniom właściwą ochronę kręgosłupa, warto zachęcać ich do regularnej aktywności fizycznej. Dzięki temu będą mieli mniej nadprogramowych kilogramów, co jest mniejszym obciążeniem dla pleców. Sport pozwoli także na wzmocnienie mięśni grzbietu, które będą silniejsze. Ważnym elementem mebli szkolnych jest także to, że nie posiadają one ostrych krawędzi. Dzięki temu, oprócz ergonomii, dzieci mają zapewnione bezpieczeństwo. Stopki ławek czy krzeseł są także pokryte specjalną powłoką, która chroni podłogę przed zostawianiem nieestetycznych zarysowań. Z uwagi na zróżnicowany wzrost uczniów, są one dostępne w kilku wersjach, dostosowanych do wieku. Wszystkie meble są także wykonane z materiałów trudnopalnych, które nadają się do używania także w pracowniach chemicznych.

Meble, z których korzystają dzieci w szkołach muszą być bardziej wytrzymałe niż takie, z których korzysta się w domu. Dzięki stabilności i zwiększonej odporności, mogą służyć kilku pokoleniom w jednej szkole. Ich wysokość jest jednakowa, dzięki czemu można je ustawić w jednym rzędzie i będą wyglądały na równe sobie.