Przejdź do treści

Wykorzystanie posadzek epoksydowych żywicznych

posadzki epoksydowe

Posadzki epoksydowe wyróżniają się wysoką odpornością na zniszczenia oraz na zanieczyszczenia. Obiektami narażonymi na największe zniszczenia są pomieszczenia, tak zwane wyjściowe, jakimi są wiatrołap, garaż lub pomieszczenia gospodarcze, a także takie które są często eksploatowane i narażone na czynniki zewnętrzne, atmosferyczne.

Posadzki epoksydowe w budynkach mieszkalnych

posadzki epoksydowePodłogi żywiczne odporne są na wilgoć, wodę, a także zabrudzenia od smarów, olejów, a także kwasów. Posadzki powinny być trwałe i twarde, aby doskonale znosić wszelki nacisk i ścieranie, dzięki tym cechom odporne są na uszkodzenia mechaniczne. Najłatwiejsze i najpopularniejsze są posadzki betonowe i żywiczne. Najpopularniejsze posadzki epoksydowe z Wrocławia wkraczają do mieszkań i domów, niegdyś stosowane były jedynie w pomieszczeniach przemysłowych lub tych, wymienionych powyżej, jak garaż, przedsionek. Żywica epoksydowa wykonana jest z dwóch składników, jakie powinny być odmierzone w sposób dokładny i precyzyjny, aby masa odpowiadała wszelkim wymogom i spełniała wszystkie wymagania. Proces wylewania posadzki żywicznej trwa zazwyczaj od trzech do sześciu dni. Składa się ona najczęściej z kilu warstw. Pierwsza z nich zawsze jest warstwa gruntująca. Następnie wylewana zostaje warstwa pośrednia, inaczej zwana uszczelniająca, a dopiero w ostatniej kolejności po utwardzeniu dwóch poprzednich wylewa się warstwę zasadniczą.

posadzki epoksydoweDo warstwy nawierzchniowej często dodaje się piasek kwarcowy w celu dodania posadce trwałości i estetyki. Dodać można również kolorowe płatki lub materiał wykończający w wersji metalic, jako elementy dekoracyjne. Posadzki epoksydowe są niezwykle gładkie, jak i cechują się wysokim połyskiem. Nie wymaga ona jakichkolwiek zabiegów konserwujących, jej pielęgnacja odbywa się w sposób identyczny, jak przy czyszczeniu płytek ceramicznych, ponieważ posadzki epoksydowe myje się mieszanką wody z płynem do płytek ceramicznych. Podłoga, która jest wylana w sposób prawidłowy, a także jest dobrze eksploatowana powinna służyć przez długi okres, zarówno w pomieszczeniach gospodarczych, przemysłowych, jak również w pomieszczeniach o przeznaczeniu mieszkalnym. Posadzki żywiczne stanowią doskonałe rozwiązanie także ekonomiczne, jak i jest niezwykła konkurencją dla posadzek tradycyjnych, jak i dla alternatywnych rozwiązań, typu beton.

Wybór tego rodzaju pokrycia podłogowe zapewnia szybką realizację, a także stwarzają nieograniczone możliwości zastosowań. Zapewniają one również wysoką higienę. Skutkuje to tym, iż oprócz popularności wśród osób prywatnych posadzki wykorzystywane są najczęściej w przemyśle takim, jak: przemysł spożywczy, elektroniczny, jak również chemiczny.