Przejdź do treści

Zalety instalacji pompy ciepła

  • przez
ogrzewanie

Pompa ciepła jest coraz częściej wybieranym urządzeniem grzewczym wśród mieszkańców Bydgoszczy. Swoją popularność zyskuje dzięki licznym projektowym i dofinansowaniom unijnym, zachęcającym mieszkańców do wymiany starych, konwencjonalnych urządzeń grzewczych na nowe, ekologiczne rozwiązania.

Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła

smart homeDo swojej pracy pompa ciepła wymaga jedynie stałego dostępu do energii elektrycznej. Rozwiązanie to niesie za sobą szereg korzyści dla użytkownika, z którymi warto się zapoznać, rozważając jej zakup. Jednym z najważniejszych aspektów dla osób decydujących się na ogrzewanie pompą ciepła jest ekologia. Nie emituje do atmosfery zanieczyszczeń, ani szkodliwych substancji, jak w przypadku konwencjonalnych źródeł, jakimi są kotły i piece na paliwo stałe, a nawet gazowe. Wbrew pozorom, pompa ciepła generuje także bardzo duże oszczędności. Jej zakup i montaż są droższe w porównaniu z kotłami, jednak eksploatacja jest znacznie tańsza – szczególnie w połączeniu z energią elektryczną pozyskiwaną ze słońca przy pomocy paneli fotowoltaicznych. Bardzo dużą zaletą jest także powszechna już dostępność urządzeń. Poszukując pompy ciepła Bydgoszcz pełna jest firm i fachowców specjalizujących się w projektowaniu i montażu tych urządzeń, oferując coraz bardziej konkurencyjne ceny.

ogrzewanieWszelkiego rodzaju kotły i piece wymagają mniejszego lub większego nakładu pracy do obsługi – konieczne jest uzupełnianie komory spalania lub zasobnika, a także ich czyszczenie. W przypadku pompy ciepła sprawa wygląda zupełnie inaczej – urządzenie to jest niemal bezobsługowe, wystarczy jedynie odpowiednio je zaprogramować. Uruchomienie i eksploatacja pompy ciepła nie wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Doskonale współpracuje z instalacjami fotowoltaicznymi, stając się jeszcze bardziej ekologicznym rozwiązaniem. Dodatkowym atutem jest sam design urządzenia. Nie wymaga ono przeznaczenia specjalnego pomieszczenia na kotłownię – można je umieścić w dowolnym miejscu – najlepiej sprawdzi się pomieszczenie gospodarcze lub pralnia. Urządzenie ponadto zajmuje niedużo miejsca, pozostawiając pomieszczenie w pełni funkcjonalnym. Obecne na rynku pompy ciepła są urządzeniami energooszczędnymi – nawet o klasie efektywności A+++.

Na efektywne działanie pompy ciepła wpływ ma wiele czynników. Dobór odpowiedniego urządzenia należy powierzyć fachowcowi z dużym doświadczeniem i wiedzą. Powinien on dobrać odpowiednią moc i klasę urządzenia do zapotrzebowania na energię cieplną domu. Należy także zdecydować, czy pompa ciepła odpowiedzialna będzie wyłącznie za ogrzewanie, czy także przygotowanie ciepłej wody użytkowej.