Przejdź do treści

Zalety stosowania nowoczesnych maszyn CNC

centrum obróbcze cnc

Dzisiejszy przemysł, ze względu na dużą konkurencyjność rynkową, wymaga od przedsiębiorców wprowadzania nowoczesnych rozwiązań. Szybciej i więcej przy osiągnięciu jeszcze wyższej jakości – takimi trendami kierują się zakłady zajmujące się obróbką skrawaniem. Aby takie działanie było możliwe wprowadza się nowoczesne rozwiązania praktycznie w każdej płaszczyźnie działań produkcyjnych.

Centra zastępujące wiele maszyn

centrum obróbcze cnc	Jednym z nich jest zastąpienie tradycyjnych maszyn ich nowoczesnymi odpowiednikami. Wiele zakładów zajmujących się obróbką skrawaniem, do której zaliczamy wiercenie, szlifowanie, gwintowanie, kształtowanie poprzez frezowanie i toczenie oraz wiele innych czynności, decyduje się na nowe inwestycje związane z zakupem nowoczesnych maszyn. Jeżeli przedsiębiorca chce utrzymać się na rynku musi być lepszy od konkurencji pod każdym względem, dlatego centra obróbcze CNC zastępują coraz więcej klasycznych maszyn. Z pozoru są to zwykłe maszyny o różnej wielkości, jednak ten, kto nie dostrzega ich potencjału jest w dużym błędzie. Nowoczesne sterowanie numeryczne oraz bardzo profesjonalne i sprawne układy mechaniki i hydrauliki wszystkich elementów sprawiają, że centra służące do obróbki skrawaniem działają sprawnie, szybko i niezawodnie. Istotnym dla zakładów produkcyjnych atutem jest również to, że maszyny te działają kompleksowo. Oznacza to, że operator musi jedynie umieścić materiał w kleszczach, zamontować frezy do głowicy oraz wgrać program do komputera zmieniając przy tym ustawienia, dopasowując je do konkretnego rodzaju materiału.

centrum obróbcze cnc	Profesjonalny program analizuje dane i rozpoczyna pracę. Maszyny działające w jednej płaszczyźnie to już przeszłość rynku maszynowego – dzisiaj na halach produkcyjnych można spotkać znacznie bardziej rozbudowane urządzenia, które mogą pracować nawet w kilkunastu osiach. Dzięki zastosowaniu kompleksowego centrum obróbczego CNC można wytwarzać bardzo skomplikowane detale, które później montuje się w silnikach, układach hydraulicznych oraz innych urządzeniach, w których jakość komponentów odgrywa kluczową rolę dla ich niezawodności i działania.

Ponieważ mniejszych przedsiębiorstw często nie stać na to, aby wydawać setki tysięcy złotych na nowoczesne centra obróbkowe, decydują się one na zakup urządzeń z rynku wtórnego. Bardzo często na sprzedaż trafiają maszyny, które nie wymagają wielu kosztownych napraw. Ich dobry stan techniczny pozwala na to, aby po krótkiej interwencji mechanika działały sprawnie przez bardzo długi czas, nie wymagając kosztownych napraw.