Przejdź do treści

Zalety używania folii solarnych

Główne prace, jakie należy wykonać przy basenie, dotyczą jego systematycznego czyszczenia. Gdy woda i zbiornik cechują się odpowiednią czystością, należy zadbać o komfortową temperaturę wody. Gdybyśmy chcieli polegać wyłącznie na naturalnym ogrzaniu jej przez słońce, sezon kąpielowy trwałby zaledwie miesiąc, czasem dwa.

Folia zakrywająca basen

folia do basenu Dlatego wiele ludzi decyduje się na użycie foli solarnej, czasem też montuje specjalną pompę ciepła do basenu. Wodę w zewnętrznym, nieogrzewanym basenie folia solarna potrafi ogrzać nawet o sześć stopni. Pompa ciepła z pomocą odpowiedniej folii nagrzeje basen dużo szybciej, ponieważ zabezpieczymy wodę przed niepotrzebną utratą ciepła. Płachta wpływa też na żywotność pompy – ta działa rzadziej, ponieważ woda w basenie nie spada poniżej określonego poziomu temperatury tak często. W nocy materiał zapobiega wychładzaniu się basenu, niwelujemy tym samym niepotrzebne straty ciepła, które wytworzyła pompa za dnia. Odpowiednio duża folia do basenu zakryje go całkowicie i zapobiegnie dostawaniu się zanieczyszczeń do tafli wody. To z kolei odciąża system czyszczący – wpływa na jego dłuższe, prawidłowe działanie, podobnie jak w wypadku korzystania z folii równocześnie z pompą ciepła. Im folia ciemniejsza, tym lepiej uchroni nieckę basenową przed zanieczyszczeniem. Ciemne środowisko jest niekorzystne dla rozwoju glonów.

folia do basenu Dzięki temu oszczędzamy czas, jaki poświęcalibyśmy na wyczyszczenie tafli wody i basenowego dna. Przykrycie basenu folią pozwala też zmniejszyć wyparowywanie wody nawet o 95%. To z kolei przekłada się na rzadsze stosowanie środków chemicznych, których należy użyć na każdym razem, gdy dolewamy do basenu świeżą wodę. Pamiętajmy o odpowiednim korzystaniu z folii, by ta mogła nam służyć jak najdłużej. Gdy jest rozłożona na basenie, może bez problemu przebywać na bezpośrednim nasłonecznieniu przez długie godziny. Jednak powinniśmy chronić ją przed promieniami, kiedy nie jest w użytku. Pamiętajmy o utrzymywaniu odpowiedniego bilansu chemicznego wody w basenie. Podczas chlorowania powinniśmy usunąć z niego folię i nie rozkładać jej przez najbliższe dziesięć do dwunastu godzin. Sama folia solarna do basenu zapobiega rozmnażaniu się w wodzie drobnoustrojów. Jednak pozostawiona nieużywana i wilgotna może stać się potencjalnym miejscem do powstania grzybów czy pleśni.

Dlatego pamiętajmy, by odpowiednio ją wysuszyć, gdy chcemy odłożyć ją na dłuższy okres. Na pewno odłożymy ją na dłużej zimą, gdy nie powinniśmy z niej korzystać na basenie zewnętrznym. Na ten czas woda zostaje odprowadzona ze zbiornika, niepotrzebne jest więc korzystanie z niej.