Przejdź do treści

Zielony labirynt kiedyś i dziś

Ogrodzenie domu i działki to nie jedyne zastosowanie dla żywopłotu. Stanowił – i wciąż stanowi – materiał na ściany różnorakich labiryntów.

Labirynty niegdyś powstawały głównie przy dworach i pałacach jako oryginalna część ogrodu, pojawiały się także w parkach. W wysokich łatwo było się zgubić, niskie z kolei stanowiły urozmaicenie dla rabatek np. w ogrodzie francuskim.

Współcześnie dawne labirynty wciąż są pielęgnowane i odtwarzane przy zabytkowych budowlach, powstają również nowe, głównie jako atrakcje turystyczne, wyraz czyjegoś hobby lub na pamiątkę konkretnego zdarzenia. Ciekawą atrakcją turystyczną są labirynty polowe – zwykle powstające z kukurydzy, która jest dość wysoka, aby zamaskować ścieżki.

Labirynt można stworzyć także koło własnego domu – nawet nieduży będzie atrakcyjną ozdobą otoczenia. Niski może otaczać inne rośliny, wysoki kryć w środku altankę, grilla czy kącik wypoczynkowy. Należy uzbroić się w cierpliwość, bo wzrost roślin może potrwać kilka lat, ale efekt z pewnością okaże się wart starań.

 labirynt w Lizbonie labiryntlabirynt w ogrodzie francuskim labiryntlabirynt z kukurydzy labirynt